top of page
Якорь 1

  Із життям і творчістю письменниці можна ознайомитися в багатьох музеях України: в містах, де Леся Українка певний час мешкала, нині діють літературні музеї її імені.

«Твоя оселя кличе на розмову

Усю Вкраїну і весь білий світ!

Віки минуть, а люди йтимуть знову,

Щоб осягнуть душі твоєї світ!»

Л. Герус

Літературно-меморіальний музей Лесі Українки 

в місті Новоград-Волинському

61160336.jpg

   У м. Новоград-Волинський Житомирської області у 1963 р. відкрили музей-бібліотеку, що знаходиться в будинку, в якому народилася Леся Українка і прожила перші роки свого життя. Музей був філією міської дитячої бібліотеки. Згідно з наказом Міністерства культури України від 11 вересня 1970 р. створено літературно-меморіальний музей Лесі Українки на правах відділу Житомирського обласного краєзнавчого музею.  Заклад було відкрито 25 лютого 1971 р. На фасаді будинку встановлено меморіальну дошку, а на подвір’ї – скульптурне погруддя.

   Музей складається з двох будинків, з'єднаних перехідною галереєю – будинку, в якому народилася Леся Українка та сусіднього будинку, де жили міщани Окружки. Сергій і Степанида Окружки були власниками будинку, в якому протягом 1870-1873 рр. проживала сім'я Косачів. На території колишніх володінь розташовується Лесин кадуб – джерело й криниця. Колись на місці джерела росла прадавня верба, змальована в «Лісовій пісні». Кажуть, що на території колишньої садиби Косачів захований косачівський скарб.

   У меморіальному будинку відтворили дитячу кімнату Лесі Українки, вітальню, робочий кабінет Косачів. У музеї експонуються оригінальні речі родини Косачів-Драгоманових: український національний одяг Лесі Українки, її пенал для олівців і чашечка, привезена з Італії, скатертина, вишита Оленою Пчілкою, а також подарунки музею від внучатої племінниці поетеси – Ольги Петрової. У літературній частині музею є прижиттєві збірки поезій Лесі Українки, рідкісні багатотомні видання її творів, діорама «Лісова пісня», сувеніри – подарунки музею від гостей, закордонних делегацій та багато іншого.

Сторінка музею у facebook

 https://www.facebook.com/ukrainkamuseum/

Колодяжненський літературно-меморіальний музей Лесі Українки – філіал Волинського краєзнавчого музею

100.jpg

    Музей відкрито 10 липня 1949 р. в садибі, придбаній П. А. Косачем у 1868 р. У с. Колодяжному Леся Українка написала багато поетичних творів, що увійшли до скарбниці української та світової літератури.

   У музеї діє повноцінна експозиція, що розкриває життєвий і творчий шлях Лесі Українки. Експозиція музею складається з двох частин – меморіальної і літературної, і розміщена у трьох приміщеннях. Колекція музею нараховує понад 5,9 тис. музейних предметів основного фонду, у тому числі – меморіальні речі Лесі Українки та її родини, прижиттєві видання творів поетеси та її матері, фотографії, речі побуту та етнографії Волині, відтворені фрагменти робочого кабінету і сільської хати.

   У 2004 р. відкрито сектор музею – монографічну експозицію «Музей «Лісової пісні» в урочищі Нечімному біля с. Скулин.

Музей «Лісової пісні» в урочищі Нечимному –

сектор Колодяжненського літературно-меморіального музею

101.jpg

   У новозбудованому будинку відкрито експозицію, над якою працював колектив Колодяжненського літературно-меморіального музею Лесі Українки і художники з ТзОВ «Фортуна-плюс» м. Луцька. У Музеї «Лісової пісні» зібрано книги, документи, листи, фотографії, що розповідають про історію написання «Лісової пісні», чимало речей, що збереглися ще з того часу, коли Косачі жили в цих краях. У невеликій кімнаті відтворено українську хату кінця ХІХ – поч. ХХ століття. Окремий зал відведений для робіт львівської художниці С. Караффи-Корбут, що ілюструють сюжет «Лісової пісні».

bottom of page