
Музеї, присвячені козацтву

Музей розташований у відреставрованій будівлі XIX століття в м. Одесі. На сьогоднішній день в музеї зібрано понад 1 тисячу цінних експонатів, що розкривають історію розвитку козацтва в Україні. Експозиційна площа музею складає 120 квадратних метрів. Діє постійна експозиція з вражаючими діорамами, макетами козацьких суден, витонченими скульптурами та живописними картинами. Крім того, музей має унікальну колекцію козацьких костюмів. Заклад також регулярно організовує тематичні виставки, присвячені різним аспектам історії козацтва.
Музей історії розвитку Українського козацтва [Електронний ресурс] // Музейний портал. – Режим доступу: https://museum-portal.com/ua/muzeyi/163_muzey-istoriyi-rozvitku-ukrayinskogo-kozactva, вільний (дата звернення: 19.09.2024). – Назва з екрана.

Комплекс «Запорозька Січ» став єдиним збірним образом всіх Січей, що існували за часів козацтва. Розташований на о. Хортиця Запорізької області. Тут зібрані воєдино найцікавіші елементи архітектури, культури, побуту і життя запорозьких козаків. Також, як і козацькі Січі, що існували у давнину, весь комплекс роздільний на дві частини – внутрішній Кіш – центральну частину Січі і передмістя, що примикає до Коша, де зосереджені ремісничі і торговельні об’єкти. На Січі можна відвідати багато приміщень, щоб ознайомитися з видами інтер’єра і предметами побуту тих часів.
Запорозька Січ [Електронний ресурс] // Національний заповідник «Хортиця». – Режим доступу: https://hortica.zp.ua/ua/guide/north/89-sich, вільний (дата звернення: 19.09.2024). – Назва з екрана.

Музей присвячений історії української козацької державності від XVII до XVIII століть, а також визвольній боротьбі в період з 1917 по 1921 рр. Будівля, де знаходиться музей, була зведена за часів гетьмана Івана Мазепи на межі XVII та XVIII століть у Києві. Наразі у фондах музею – понад 9000 експонатів. Значна частина колекції складається з груп «Живопис», «Графіка» та «Скульптура». Фонд бібліотеки налічує більше 3000 книг. В музеї знаходиться 21 розсекречений архівний матеріал канцелярії Гетьманської Управи Павла Скоропадського, переданий зі служби зовнішньої розвідки України.
Про музей [Електронний ресурс] // Музей гетьманства. – Режим доступу: https://hetmanmuseum.com.ua, вільний. – (дата звернення: 19.09.2024). – Назва з екрана.

Музей заснований у 1993 р. у м. Зборів Тернопільської області на честь видатної події в історії українського державотворення – битви військ гетьмана Б. Хмельницького із поляками в околицях м. Зборів у серпні 1649 р. У музеї зберігається понад 1430 експонатів, у тому числі й матеріали археологічних досліджень поля Зборівської битви.
Зборівська битва. Музей [Електронний ресурс] // Тернопільщина : регіон. інформ. портал. – Режим доступу: https://irp.te.ua/zboriv-battle-museum/, вільний. – (дата звернення: 19.09.2024). – Назва з екрана.