

Звитяга та честь України
(до Дня Українського козацтва)
День Українського козацтва – державне свято України, що відзначається 1 жовтня, впроваджене для вшанування традицій, звитяг, історичного значення козацтва в утвердженні української державності та його внеску в сучасний процес державотворення. Святкування Дня українського козацтва започатковано у 1999 р. і збігається зі святом Покрови Пресвятої Богородиці (козаки вважали Богоматір своєю заступницею й захисницею від ворога).
Найдавніші відомі писемні згадки про козацтво датуються 1489-1492 рр. Фундаментом козацтва була Запорозька Січ. Гетьмани Запорозької Січі мали великі урядові повноваження. Вони захищали землі і народ від зовнішнього ворога, вели міжнародні переговори від імені народу, вирішували глобальні питання, що стосувалися загального розвитку держави.
У вітчизняній історії козацтво відіграло виключну роль, справило великий вплив на формування етнічної самосвідомості, специфічних рис традиційно-побутової культури і національного характеру народу України. Сам факт його існування надихав українців на боротьбу за національну незалежність.
Сучасне українське козацтво – це громадські організації в Україні та поза її межами, що створені з метою відродження традиційних козацьких цінностей, історичної пам’яті про феномен українського козацтва як фундаменту розбудови незалежної України.
З нагоди святкування Дня Українського козацтва Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека презентує виставку. З представленими на виставці та іншими виданнями про історію козацтва та гетьманів можна ознайомитися, завітавши до бібліотеки.