
Інтелектуальна власність та
авторське право

Наявність сучасної, міжнародно визнаної системи інтелектуальної власності є необхідним елементом для досягнення високого економічного та соціального розвитку будь-якої держави. Охорона інтелектуальної власності сприяє використанню та подальшому розвитку винахідницьких і творчих талантів та досягнень, підтримує та зберігає національний потенціал у сфері інтелектуальної діяльності та залучає інвестиції, стабілізуючи економічний стан, при якому як вітчизняні, так і зарубіжні інвестори можуть бути впевнені в тому, що їхні права будуть поважатися.
У сучасному світі все більше уваги приділяється захисту авторських прав. Прикладом є позов американських письменників на компанію, що розробляє OpenAI, за порушення авторських прав. У США 17 відомих авторів з Гільдії письменників подали позов до суду на компанії, що займаються генеруванням штучного інтелекту на його навчанні на книгах цих письменників. Серед позивачів – Джонатан Френзен («Іди туди, де страшно»), Джон Грішем («Час вбивати»), Джордж Мартін («Гра Престолів») і Джоді Піколт («Божевільний мед»). Позов до суду письменники подали тому, що начебто OpenAI просто копіював твори позивачів без їхнього дозволу. Також без дозволу авторів штучний інтелект розміщував інформацію, що захищена авторським правом, у відкритому доступі.
Щоб привернути увагу до книг, читання та авторського права, за рішенням ЮНЕСКО 23 квітня відзначається Всесвітній день книги та авторського права. Цього дня проводяться зустрічі з авторами, читання уривків із улюблених книг, різноманітні конкурси, акції на підтримку книг, фестивалі читання. На батьківщині Мігеля де Сервантеса, в Іспанії, цю дату святкують конкурсом – безперервним читанням «Дон Кіхота». Однією з традицій цього свята є обрання міста, що на рік стане світовою столицею книги. У 2024 р. таким містом оголошено Страсбург (Франція).
Що таке інтелектуальна власність, як зареєструвати й, головне, як захистити авторські права? А як і самому не стати порушником? З усіма цими нюансами ви ознайомитеся, переглянувши книги з фонду Миколаївської обласної універсальної наукової бібліотеки.