top of page

  Бажання зберегти красу швидкоплинного життя створило неповторний вид мистецтва – фотографію. Винахід і розвиток фотографії – це захоплююча історія зародження і втілення у життя мрії про фіксацію та довготривале збереження зображення оточуючих нас явищ і предметів. Тільки звернувшись до історії, можна у повній мірі оцінити великий вплив фотографії на розвиток сучасної культури, науки і техніки.

  Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека долучилася до відзначення Всесвітнього дня фотографії. Ми пропонуємо переглянути виставку і ознайомитися з книгами з фонду нашої бібліотеки про історію та розвиток фото та відеомистецтва, секрети ідеального кадру, особливості обробки фото та відео.

*****************************************
fotoplenka-dlya-fotoshopa_50_edited.jpg
Без названия (1)_edited.png
*****************************************

Історія фото- та відеографії

  Першою людиною, яка зуміла зробити «фотографічний» знімок постійним, був Джозеф Ньєпс. Найпершою фотографією в історії вважається кадр «Вид з вікна», створений у 1826 р. На процес створення знімка було використано 8 годин. Сам термін «фотографія» було обрано як наймилозвучніший з декількох варіантів у Французькій академії у 1839 р.

В Україні фотографія з’явилася приблизно в 40-х роках ХІХ ст., коли до країни почали приїжджати іноземні фотографи, учасники щорічних міжнародних Київських контрактових ярмарок.

  Розвиток техніки фотографування – це ціла епоха у житті людства. Щоб створити якісні фотографії, було затрачено досить велику кількість часу (майже три століття). Працювали багато вчених та практиків, проведено масу експериментів, втрачено здоров’я людей, які працювали над фото. 

  Розвиток побутової електроніки вищої категорії складності і створення відеокамер та відеомагнітофонів сприяли виникненню відеографії. З появою цифрових зображень у 80-х роках ХХ ст. почали стиратися розходження між відеозйомкою та кінематографією. Поява комп’ютерів та інтернету створили глобальне середовище, де відеозйомка охоплює набагато більше сфер, ніж просто зйомку відео.

  Розвитку сучасної фотографії як мистецтва сприяла поява цифрової техніки і графічних редакторів для обробки знімків. З появою смартфонів утворилася нова течія – мобілографія. Люди знімають сотні цікавих і непересічних фото на телефон.

 Чернышев, К. Беседы по фотографии с начинающими : чит. на курсах при Николаев. о-ве фотографов-любителей / К. Чернышев. – Николаев : Изд. журн. «Физик-любитель», 1906. – 339 с. : ил.

    Книга дає уявлення про стан фотографії на початку ХХ ст. Описуються фотокамери, види об’єктивів, даються практичні поради щодо того, коли і як знімати та як проявляти фотографії.

*****************************************

Сучасні технології у фото-
та відеомистецтві

  Історія цифрової фотографії, якою ми її знаємо, бере свій початок з 1950-х рр. минулого століття. У 1951 р. перші цифрові сигнали були збережені на магнітній стрічці через перший відеомагнітофон. У 1957 р. за допомогою комп’ютера було створене перше цифрове зображення. На відміну від традиційної фотографії, темні кімнати та небезпечні хімічні речовини більше не були потрібні – тепер зображення можна було обробляти та покращувати за екраном комп’ютера у власному будинку. Це дозволило фотографам бути більш креативними у своїх технологіях обробки та редагування.

1_edited.jpg

  Келбі, С. Цифрова фотографія : фоторецепти : покрокові секрети проф. фот. : 100 найпопул. «фішок» фотографів / С. Келбі ; пер. з англ. Я. Губарєва. – Харків : Ранок : Фабула, 2020. – 223 с. : іл.

  Книга містить чимало цінних практичних порад і секретів. Кожному прийому або ефекту присвячено дві окремі сторінки зі світлинами автора. Одна фотографія представлена в оригіналі, без обробки, щоб показати, за яких обставин відбувалася фотосесія, а друга – це готова версія. Детально пояснюється, яким способом отримати таку світлину.

*****************************************

Види і жанри фотомистецтва

  Сучасне мистецтво живе особливим життям, вбираючи і відбиваючи всі аспекти навколишнього життя. Види і жанри фотографії з кожним днем​​ поповнюються новими напрямками і течіями, доповнюючи один одного. Розвиток технологій дозволяє не тільки знайомитися з творчістю кращих майстрів світу, але і використовувати досягнення науки для власних творчих потреб. Існує маса видів та жанрів фотографії, при цьому більшість з них запозичені з традиційного живопису.

%D1%81%D0%BA%D0%B0%D0%BD.%2025_edited.jp

     Все секреты портретной фотографии / авт.-сост. М. В. Адамчик. – Минск : Харвест, 2010. – 191 с. : ил.

 Описуються головні секрети створення неповторних, емоційних і вишуканих портретів. Видання містить багато фотографій.

*****************************************

Секрети ідеального кадру

  В деяких випадках для створення чудової картинки застосовується магія фоторедакторів. Але існують і такі прийоми, що дозволяють виграшно підкреслити потрібні сторони і приховати недоліки, розкрити глибину кадру і зробити зображення, що привертає погляд без використання зайвої ретуші. Композиційне рішення в мистецтві підпорядковується творчому завданню автора. Перш за все, фотограф відповідає на питання «що я бачу? навіщо ця фотографія? як передати ідею глядачеві?». І тільки потім автор вирішує, як використовувати такі основні елементи композиції кадру, як простір, лінії, форми або фігури, рух і ритм, текстури, світло, колір і точка фокусу. Завдяки цьому він може керувати настроєм глядача, звертати його увагу на важливі об’єкти в площині зображення, ховати «другорядні елементи».

00002_edited.jpg

  Дегтярев, А. Р. Фотокомпозиция: средства, формы, приемы / А. Р. Дегтярев. – Москва : ГРАНД-ФАИР, 2008. – 272 с. : фот.

    У виданні описані образотворчі засоби і закони фотокомпозиції. Робота над композиційною побудовою кадру представлена ​​як творчий процес, з урахуванням застосування образотворчих засобів, законів композиції і композиційних форм. Книга містить великий ілюстративний матеріал.

*****************************************

Особливості обробки фото
та відео

  Вже з моменту появи фотографічного мистецтва, подальша обробка займала важливе місце при створенні шедеврів. Вся обробка полягала в освітленні або затемненні кадру для подальшого друку в книзі або газеті. Пізніше почали використовувати кольорові світлофільтри. Поява реклами дала величезний поштовх до розвитку ретушування фото, адже виробнику важливо було показати свій товар або послугу з кращого боку.

  Сьогодні швидкими темпами розвивається виробництво фото- та відеотехніки, оптики, освітлювальних приладів. В арсеналі сучасного фотографа є безліч програм для обробки та редагування знімків і відео. Все це значно розширює людські можливості і дозволяє кожному любителю знайти власну дорогу в мистецтві.

000044_edited.jpg

   Ктэйн. Цифровая реставрация фотографий : методики восстановления старых и повреждённых снимков / Ктэйн ; пер. с англ. В. Н. Стаценко. – Киев : МК-Пресс ; Санкт-Петербург : Корона-век, 2010. – 404 с. : ил.

 У виданні поетапно розглянуто повний процес реставрації і відновлення фотографій за допомогою комп’ютерних програм. У цьому вичерпному керівництві порушені такі питання, як вибір відповідного апаратного і програмного забезпечення, завантаження зображень в комп’ютер, друкування готових фотографій і правила їхнього зберігання для майбутніх поколінь.

*****************************************

Фотоальбоми

 Жива історія [Образотворчий матеріал] : фотоальманах / упоряд.: Р. Канюк [та ін.] ; за заг. ред. Л. Івшиної. – Київ : Укр. прес-група, 2011. – 283 с. : кольор. фот.

 До фотоальбому увійшла добірка найкращих фотографій, що публікувалися в газеті «День» з 2007 до 2011 рр. Більшість знімків – переможці щорічного Міжнародного фотоконкурсу, який було засновано газетою у 1998 р.

*****************************************

Контакти:

м. Миколаїв, вул. Маріупольська, 9

З усіх питань звертайтесь за телефоном: (0512) 37 34 20

Наш сайт:

емблема.png

Ми у Facebook

  • Black Facebook Icon
9524af43bf1cb3a1e18df4d461d38153_edited.
bottom of page